Brána ke svobodě

Občanské sdružení PAMĚŤ, město Laa an der Thaya a město Poysdorf vás zvou na závěrečnou konferenci projektu BRÁNA KE SVOBODĚ - TOR ZUR FREIHEIT, která se uskuteční 21. listopadu 2014 v Mikulově.

Několik fotografií ze slavnostního dne vám přinášíme ve fotogalerii:

 

 

Zde si můžete společně s námi připomenout průběh výstavby památníku.

Fotogalerie:

 

 

O památníku se hodně psalo v českém i zahraničním tisku, některé z článků si můžete prohlédnout v této fotogalerii:

 

 

Přinášíme vám několik aktuálních fotek památníku, sluší mu to i v brzkých mrazivých březnových ranních hodinách: fotogalerie:

 

 

cyklisté u památníku cyklisté u památníku

Památník obětem železné opony ležící na Stezce svobody je ideálním místem pro cyklistické výlety. Jsme rádi, když nám píšete a z vašich e-mailů se dozvídáme, že jste z pojetí památníku i stezky nadšení, že dokonce i děti se zastavují u každého panelu a pozorně si prohlíží fotografie a čtou texty na nich, že zejména ty menší děti si "čtou" panely i ze zadní strany. Hřeje nás u srdce vaše uznání naší práce i vaše touha dozvědět se spoustu věcí, o kterých jste neměli ani tušení, o věcech které se na hranicích děly v dobách nedávno minulých.

 

 

cyklisté u památníku cyklisté u památníku

Čtyři České lvy pro architekty získaly jihomoravské stavby. Jednou z nich je i Památník 53 obětem železné opony v Mikulově.

Čestné uznání Grand Prix Architektů 2015: Památník obětem železné opony, Mikulov; autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba (Kuba & Pilař architekti), spolupráce: Jan Kopecký, Jitka Balabánová

Do letošního ročníku hlavní soutěžní přehlídky české architektury se přihlásilo 88 děl v sedmi kategoriích. Všechny stavby musely být realizované na území České republiky v loňském roce.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz

 

 

Nejlepší stavby  Nejlepší stavby  Nejlepší stavby  Nejlepší stavby

V 22. čísle magazínu o bydlení, zahradě a hobby deníku MF Dnes se můžeme opět dočíst o zdařilém projektu našeho památníku.

Čestné uznání Grand Prix Architektů 2015: Památník obětem železné opony, Mikulov; autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba (Kuba & Pilař architekti), spolupráce: Jan Kopecký, Jitka Balabánová

Zdroj: Magazín Doma, příloha deníku MF Dnes

 

 

Dopis od ministryně Šlechtové

Děkovný dopis ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové za prohlídku Památníku obětem železné opony s obohacujícím výkladem je nám dalším povzbuzením k naší činnosti.

 

Památník obětem železné opony navštívila při své pracovní cestě po Jihomoravském kraj ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

... je působivé vejít dovnitř a projít se mezi stélami ... když fouká vítr, kov zvláštním způsobem zní ...

 

 

Nejlepší stavby  Nejlepší stavby 

Čestné uznání Grand Prix Architektů 2015: Památník obětem železné opony, Mikulov; autoři: Tomáš Pilař, Ladislav Kuba (Kuba & Pilař architekti), spolupráce: Jan Kopecký, Jitka Balabánová

Zdroj: Časopis Dům a zahrada

 

 

Nejlepší stavby

Das im November 2014 in Mikulov / Nikolsburg eingeweihte Mahnmal wurde nun mit dem tschechischen Architekturpreis 2015 "Grand Prix Architektu" bedacht.

Das Denkmal besteht aus 53 schlichte Eisenstrelen, die 8 Meter hoch in den Himmel weisen, auf denen 53 Namen eingraviert sind. Sie stehen für jene 53 ...

Zdroj: http://www.powidl.eu

 

 

Pietní akt u Památníku obětem železné opony a Mezinárodní konference Brána ke svobodě - Tor zur Freiheit

9:00, sraz účastníků na Stezce svobody u Památníku

11:00, Mezinárodní konference, zámek, Mikulov

Dovolujeme si vás pozvat na pietní akt u Památníku obětem železné opony a Mezinárodní konferenci „Brána ke svobodě - Tor zur Freiheit“.

Prosíme o potvrzení Vaši účasti a to jak na pietní akt, tak zvlášť i na konferenci. Jmenný seznam účastníků zašlete nejpozději do 13.11.2015 na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Místo setkání účastníků (Vídeňská 1207/84, 692 01 Mikulov): http://mapy.cz.

Velmi se těšíme na setkání s Vámi.

Ke stažení je k dispozici pozvánka i podrobný program celého slavnostního dne.

 

Setkání u Památníku obětem železné opony v Mikulově a následnou konferenci na zámku fotografovala také Martina Odehnalová.

 

 

Pietní akt u Památníku obětem železné opony a Mezinárodní konference Brána ke svobodě - Tor zur Freiheit

U památníku obětem železné opony známého jako Brána ke svobodě nedaleko Mikulova se v pátek shromáždily zástupy lidí. Zúčastnily se pietního aktu věnovaného vzpomínce na Den boje za svobodu. Mezi přihlížejícími byl například předseda občanského sdružení Paměť Miroslav Kasáček, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý nebo předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky Naděžda Kavalírová.

Památník, jež tvoří třiapadesát kovových stél tyčících se do nebe, odhalili u Mikulova na Stezce svobody přesně před rokem. „Město Mikulov je hrdé na spolupráci se sdružením Paměť a na to, že památník stojí právě u nás. Je velmi důležité nezapomínat na historii a připomínat si ji nejenom v památné dny a svátky," řekl starosta města Mikulova Rostislav Koštial. Památník navíc získal letos v květnu v prestižní soutěži Národní cena za architekturu Grand Prix 2015 čestné uznání v kategorii architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo.

Události v regionech

Desítky lidí stála železná opona život, jejich smrt připomnělo pietní setkání u památníku v Mikulově. Je to 26 let od doby, kdy se tam smrtící dráty začaly stříhat a lidé mohli znovu začít svobodně cestovat za hranice.

O pietním setkání u památníku Brána ke svobodě i následné mezinárodní konferenci informovala také Česká televize Brno ve svých relacích Události v regionech.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz ... události v regionech Brno plus

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz ... události v regionech Brno

 

Powidl

Jene Menschen, die bei ihrer Flucht in eine bessere Welt an der Todesgrenze des Eisernen Vorhanges ums Leben gekommen sind, sollten niemals vergessen werden. Die Bürgervereinigung "Pamet" hat sich das Erinnern an das dunkle Kapitel der kommunistischen Tschechoslowakei zur Aufgabe gemacht und am Mahnmal des Eisernen Vorhanges in Mikulov den 53 Opfern an der Grenze zu Österreich gedacht. Im Abschnitt zwischen Znaim und der Thaya-March-Mündung herrschte im Kalten Krieg ein besonders brutales Grenzregime.